Församlingsexpedition:

viby.forsamling@svenskakyrkan.se

Tel. 0582-66 00 10 (växel)

 

Siv Pettersson, kanslist

siv.pettersson@svenskakyrkan.se

Tel. 0582-66 00 10

 

Benjamin Lundqvist, kyrkoherde

benjamin.lundqvist@svenskakyrkan.se

Tjänstledig under tiden 220815 - 221231.

Torbjörn Edebol, vik, kyrkoherde

torbjorn.edebol@svenskakyrkan.se

Tel. 0709-22 68 35

 

Eva Fogel, kantor

eva.fogel@svenskakyrkan.se

Tel. 0582-66 00 07

Emma Svensson, församlingsassistent (barn/ungdom)

emma.svensson@svenskakyrkan.se

Tel. 0582-701 64

 

Susanna Kivling, kyrkvaktmästare

susanna.kivling@svenskakyrkan.se

Tel. 0582-700 69

 

Magnus Nilsson, vaktmästare

magnus.nilsson@svenskakyrkan.se

Tel. 0582-700 67

 

Caroline "Nina" Tivedal-Persson

Gamla prästgården/Närkes Pilgrimscenter/Begravningsrepresentant

caroline.tivedal-persson@svenskakyrkan.se

Tel. 0582-66 06 10

Anna Oskarsson, vaktmästare och begravningsrepresentant för Kyrkans Begravningsbyrå, Viby (Tel. 0582-700 88)

Jakob Eriksson, kock/församlingshemsvärd

jakob.eriksson@svenskakyrkan.se

Nås via församlingsexpeditionen på 0582-66 00 10

Frida Carlsson, rektor i förskolan

frida.carlsson2@svenskakyrkan.se

Tel. 0582-100 57

Stefan Melin

 

Besök oss:

 

Viby Församlingshem, 694 95 Vretstorp

 

Viby kyrka ligger nordost om Vibysjön, c:a 3 km norr om E20.

Från Göteborgs- (E20:s avfart 104) eller Vretstorpshållet kör man 3 km längs vägen mot Fjugesta och svänger höger vid Körtingsbergs vita, stora herrgård. Efter några hundra meter ser man kyrkan på höjden.

Från Stockholms- (E20:s avfart 105) eller Östansjöhållet följer man skyltningen mot Viby och Hembygdsgård. Efter Hembygdsgården, som ligger på höger sida, syns kyrkan åt höger.

Församlingsexpeditionen ligger i Viby Församlingshem, den gamla kyrkskolan som ligger söder om kyrkan, på andra sidan vägen.

VI SOM ARBETAR PÅ VIBY FÖRSAMLING: